A legszebb olasz fenék: Alfa Brera 2,4 JTDm
Az Alfa Brera egyszerre vadul sportos és érzéki, azok közé az autók közé tartozik, melyeket jóízűen, percekig elnézegetünk.
Megfordult már nálunk néhány csajozós járgány, de ez a tűzpiros Alfa Brera túltett az összesen. Egy klasszikus stíluselemekkel vegyített olasz granturismo, jelentős mértékű szexuális kisugárzással. Képzeletben nyugodtan átadhatnánk neki például a legszebb olasz fenék díját.
Giugiaro mester 2002-ben alkotta meg a Brera koncepcióautót, melynek láttán a sajtónak és a közönségnek egyaránt azon nyomban leesett az álla. Rögtön elkezdett záporozni a díjeső, s már csak azt találgatták, hogy mikor kerül szériagyártásba a lélegzetelállító formájú kupé. “A világ egyik legelegánsabb és leglenyűgözőbb autója” végül kissé szelídített, de természetesen így is lenyűgöző külsővel 2006-ban került a márkakereskedésekbe.
Az Alfa Brera egyszerre vadul sportos és érzéki, azok közé az autók közé tartozik, melyeket jóízűen, percekig elnézegetünk. Szerintem a világ egyik legszebb autója, egyedi, olasz stílusa lefegyverzően hat mindenkire. Ezt az ék alakú orrkiképzést az összesen nyolc fényszóróval láttuk már valahol – igen a 159-es Alfán, pedig a Brerán mutatkozott be először. Csak ebből a gyönyörűségből nagyot keveset látni az utcán. A Brera nagyon széles autó, 1830 mm a fesztávja, ezért elölről kifejezetten morcosan, agresszíven fest. Mint egy ugrásra készülő vadállat. A mélyre ültetett fényszórók megteszik a hatásukat, autópályán hanyatt-homlok menekülnek a Brera szúrós tekintete elöl az autóstársak. No persze a kupé hátsó fertályára is
kíváncsiak, ami az egyik legszebben megtervezett kocsi-fenék a világon. A felül élesen elvágott hátsó lámpák négyes osztásúak, melyekhez oldalanként két krómozott kipufogóvég tartozik. Az ötszögletű hátsó szélvédő a legendás Giulietta Sprintre emlékeztet. A széles alsó kocsitestre mesterien ültették rá az íves vonalakkal rendelkező kabint; a feláras, fekete Sky Window üvegtető és a szintén fekete hátsó légterelő szárny remekül egészíti ki a pasztell piros fényezést. Végül kigyönyörködhetjük magunkat az olyan részleteken, mint az oldalindex-búrák és a míves kilincsek, a különleges formájú tükörházak, valamint a nagyszerű könnyűfém felnik. A tesztautón 17 colosak voltak, ám lyukas vagy küllős mintázatú 18 hüvelykes, sőt, 19-es kerekekkel is rendelhető a kupé.
Az Alfa Brera a klasszikus kupé recept szerint 2+2 üléses, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a hátsó traktus teljességgel használhatatlan. Hiába alakítottak ki Isofix gyermekülés rögzítő pontokat és hiába védi a hátul ülőket is a fejlégzsák, itt még gyermekek sem férnek el. Maximum pakolóhelynek jó a bőrkárpitozású pad. A sofőr mögött egyáltalán nincs lábtér; hárman is csak feltételesen, nyomorogva lehet utazni a Brerában. A Brera két főnek lett kitalálva, s még tisztességes méretű poggyásztere is akad, ami 610 literig bővíthető. A csomagtérfedél egyébként vagy a középső könyöklőben elhelyezett gombbal, vagy a távirányítós kulccsal nyitható. Egyedi kialakításúak és kényelmesek a Brera ülései, a sofőr széke pedig a klasszikus magasságállítás helyett variálható dőlésszögű. Ez azért jó, mert valódi sportos, “kagylósított” testhelyzet vehető fel. Az üléseket csinálhatták volna nagyobb méretűre is, de azért így is jól tartják a testet.
A műszerfalat a Brerából örökítették át a 159-es sorozatba. Szálcsiszolt alumínium felületek, kör alakú légbeömlők és műszerek, Fiat csoportos kezelőszervek. Az Alfától megszokott sportos hangulat uralkodik, de egy tizen-egynéhány milliós autótól azért többet vártam volna. A szériafelszereltségbe például egész nyugodtan beleférhetett volna egy alumínium pedálszett és mondjuk az Alcantara tetőborítás (előbbi kérhető). Néhol méltatlanul rossz minőségű, kopogós műanyagokat találunk, említhetném például a szürkére festett borzasztó tetőkonzolt. Az összeszerelés is hagy kívánnivalót maga után. A hátsó ajtót belülről burkoló műanyag betét például párszor a kezemben maradt.
A középkonzol a sofőr felé fordul, a kezelőszervek pedig jól kézre állnak. Tipikusan a jobb oldali bajuszkapcsolóról irányítható a fedélzeti számítógép; praktikus dolog, hogy a középső kijelzőn egymás alatt két általunk kiválasztott menetadat jeleníthető meg. Emellett hüvelykujjal “billentős” az ablaktörlő és a világításkapcsolás is. A motor a Start gombbal indítható, mégpedig úgy, hogy a megfelelő ideig benyomva tartjuk.