All inclusive: BMW 320d Touring
A kombi modell eddig csak apró szeletet hasított ki a BMW 3-as eladásokból, a vadonatúj, F31 kódjelű változat érkezésével azonban változhat a helyzet. Az új Touring ugyanis mind a márkafanatikusokat, mind a családi autókat keresőket meggyőzi.
Sokan első pillanatban nem tudták hova tenni ezt a BMW-t. Az M-es csúcsmodellek kék színét és sportos karosszéria kiegészítőit viselte magán, hátulról pedig leginkább egy 5-ös BMW-re emlékeztetett. Csak a 320d felirat és az egy darab kipufogóvég árulkodott arról, hogy valójában egy vadonatúj, takarékos középkategóriás BMW kombit láttak elmenni. A csel ott volt, hogy az importőr felszereltette az autót minden BMW-tulaj álmai extrájával, a dögös M sportcsomaggal és a káprázatos Estoril-kék fényezéssel, aminek az lett az eredménye, hogy mindenki megfordult utána az utcán, a BMW-sek pedig lelassítottak mellette, hogy megcsodálják. Persze az új Hármas kombi eme drága extrák nélkül is mutatós autó. Nyúlánk, széles és lapos építésű, s rendelkezik a védjegynek számító fénygyűrűk által biztosított szúrós tekintettel.
Az új 3-as Touring egyébként a B-oszlopig teljesen megegyezik a limuzinnal, onnantól viszont új konstrukció. Oldalnézetből a közvetlenül a kilincsek alatt futó és a hátsó LED-es lámpákba torkolló karaktervonal tűnik fel, no és az, hogy az életstílus kombikkal ellentétben ezen az autón nem alacsonyak és hátrafelé szűkülőek az ablakok. A tető is csak nagyon enyhén lejt hátrafelé. Mindezekből az következik, hogy a 3-as kombiból nagyszerűen ki lehet látni és a hátsó fejtér is bőséges. Praktikus megoldásokból is jutott bőven a BMW kombiba. A hátsó szélvédőüveg a csomagtérajtótól külön is nyitható, amely hasznos dolog, ha például egy parkolóban ránk állnak és nem tudjuk felnyitni a hátsó ajtót. Utóbbi ráadásul alapfelszerelésként motoros mozgatású és távvezérelhető, és első ízben (felárért) a láblendítésre is reagál. A csomagtérben többfunkciós rolót, kihúzható elválasztó hálót és csomagrendezőt is találunk, s vonóhorog is rendelhető.
Az F31-es Touring modell 97 milliméterrel hosszabb elődjénél, de 4624 mm-es hosszával így is alulról súrolja a középkategória határát. A tengelytáv 5 centiméterrel bővebb lett (2810 mm), amiből az első és a hátsó utasok is profitáltak. A hátsó lábtér 17 mm-rel gyarapodott, ami nem tűnik forradalminak, viszont immár két magas ember is elfér egymás mögött. Én 185 centiméter magas vagyok, és gond nélkül elfértem magam mögött, a térdem nem érintette az üléstámlát. Az új modell csomagterének űrméretét is felhozták a fő konkurensek szintjére: 35 literrel 495-re gyarapodott és a 40/20/40 arányban lehajtható hátsó üléspadnak köszönhetően másfél köbméteresre bővíthető.
A Hármas kombiban még mindig megvan a „széf” érzés, nincsen benne táncparkettnyi hely, négy felnőttnek vagy egy kétgyerekes családnak azonban nyugodt szívvel ajánlható. A sofőrülés végre jó mélyre leengedhető, így a dupla tetőablakos modellekben sem lehet panasz a fejtérre, s a hátsó sorban sem panaszkodhatunk helyszűkére. Egyedüli zavaró tényező a magas és vaskos kardánalagút, ami kettőre korlátozza a hátsó utasok számát.
Az M sportcsomaggal feldobott 320d Touring utastere egyszerűen pazar volt. A kék cérnával varrt szövet/Alcantara sportülések, az M bőr sportkormány, a műszerfalon végigfutó matt Estoril kék díszítés, az alumínium „hexagon” belső díszítőelemek, az antracit tetőkárpit, valamint az M logós küszöblécek és fém lábtartó egytől-egyig az 1,4 milliós csomag részét képezték. Alapáron jár viszont a velúr szőnyegezés és csomagtér kárpitozás, ami nagyban hozzájárul a kocsit átjáró magas minőségérzethez. Az állítható oldal- és combtámasszal rendelkező kemény sportülésekben jó helyet foglalni, kellemes a vastag karimájú sportkormányt markolni és összességében remek a kezelőszerveket irányítani. Hibátlan az ergonómia, minden kézre áll. Persze nem újdonság mindez egy olyan prémium termékben, mint a 3-as BMW, de immár minden olyan flottul működik, hogy élmény az autóban töltött idő. Az osztott képernyős, kifinomult iDrive multimédiás rendszer ösztönösen, gyorsan kezelhető és örvendetesen sokat tud, továbbá kiváló a klímarendszer, príma a sebességtartó automatika és a Bluetooth telefon, hogy csak néhány dolgot említsek.
A BMW 320d Touringban remek kétliteres négyhengeres dízelmotor dolgozik, amelynek 184 lóereje és 380 newtonméter nyomatéka több mint elegendő a másfél tonnás test mozgatásához. Sőt, dinamikában, az osztályában ez a BMW erőforrás is verhetetlen, pedig a – hidegen főként – nyersen kerregő és zajos aggregáttól elsőre nem túl bizalomgerjesztő. A négyhengeres „olajkályha” azonban, ha odalépünk neki, a nyolcgangos automataváltóhoz kapcsolva 7,6 másodperc alatt 100 km/órára gyorsítja az autót. A ZF szerkezetéért nem kevesebb, mint 800 ezer forintot kér a BMW, ami kissé eltúlzott összeg, viszont észrevétlenül, komoly profizmussal pakolgatja a fokozatokat és a lehető legalacsonyabban tartja a motorfordulatszámot. Nyolcadik fokozatban 130-nál például 2000-et forog a főtengely, így a BMW-vel autópályán is 6 liter környékén tartható a fogyasztás. A gyárilag megadott 4,7 literes átlagot persze lehetetlen hozni, viszont 6 liter körül el lehet járni az autóval.
S még egy meglepő dolgot tapasztaltam a 3-as kombiban, ami nagy részben az adaptív M futómű érdeme: a rugózás jó és remekül vasalja ki az úthibákat. Sport módban kissé felkeményedik a csillapítás, de az iDrive menüjében akár ez is konfigurálható. Amúgy kétféle Sport beállítás van, az egyik be-, a másik kikapcsolt menetstabilizáló rendszerrel működik. A 320d kombi utóbbi menetmódban is kiszámíthatóan viselkedik; kontrolláltan csúsztatható a fara, ha valaki egy kis szórakozásra vágyna. Nagyon közvetlen és mindig a megfelelő visszajelzést adja az útról a kormány, s a fékrendszerről is szuperlatívuszokban lehet beszélni. Ilyen hatékonyságú fékekkel szériautóban nem nagyon találkoztam.
A BMW-nél a kombi karosszéria felára félmillió forint, így a benzines 316i változat 8 499 000 forintba kerül. A legolcsóbb, 116 lovas 2 literes dízelmotorral felszerelt 316d-ért 8 664 000 forintot kérnek. A 143 lóerős 318d változat ára éppen 9 millió fölé csúszik, a 320d EfficientDynamics (163 LE), illetve normál kivitele (184 LE) pedig 10 026 000 forint. Újdonság, hogy a 320d összkerékhajtással is megvásárolható. Elérhető továbbá a kétturbós négyhengeres 325d 218 lóerővel, valamint a hathengeres 330d, 258 lóerővel, aki szerint a négyhengeres motor méltatlan a 3-as BMW-be. A középkategóriás bajor modell árát nem éppen a magyar pénztárcához szabták, de ne feledjük, Németországban is a felső-középosztály vásárolja. S még utána is egy prémium kompakt autó árát ráköltheti extrákra.
- Jelleg
- középkategóriás limuzin
- Motor
- 1995 cm3
- soros négyhengeres, 16 szelepes, common-rail turbódízel motor
- Teljesítmény, nyomaték
- 138 kW (184 LE) @ 4000 RPM
- 380 Nm @ 1750 RPM
- Fizikai paraméterek
- Hosszúság: 4624 mm
- Szélesség: 1811 mm
- Magasság: 1429 mm
- Tengelytáv: 2810 mm
- Csomagtér: 495 liter
- Menetteljesítmény
- Csúcssebesség: 226 km/h
- Gyorsulás 1-100 km/h: 7,6 s
- Fogyasztás (város / országút / vegyes):
5,7 / 4,1 / 4,7 l/100 km - Tesztfogyasztás: 6,5 l/100 km
- Árak
- Alapár: 10 026 000 Ft
- Tesztautó ára: 15 980 600 Ft
Csak kar hogy a BMW is attert a koltseghatekony autogyartasra, roviden : szemetet gyart. Ezeknek a tragacsoknak semmi kozuk a regi idok BMW-ihez.