Primőr áru: Hyundai i40 szedán 1,7 CRDi Premium
Van alapja annak, amit mostanában mindenfelől hallani: a dél-koreai Hyundai konszern autói elérték a német kocsik színvonalát, sőt, egyes területeken új mércét állítanak. A nálunk járt új, négyajtós i40 is ilyen volt. Már nem az olcsó koreai autó kategória, azonban a jelenleg érvényes, magánszemélyekre is vonatkozó flottakedvezménnyel együtt mégis jó vétel az i40 szedán.
A tavaly márciusi Genfi Autószalonon debütált Hyundai i40 kombi után közel egy évvel érkezett a négyajtós szedán verzió, amely a lépcsőshátú modelleket kedvelő országokban, mint például Magyarországon, sok vevőt vonzhat. Ahogy a kombi, ez a változat is igen látványos autó, a szegmens egyik legkarakteresebb képviselője. Külsejével sokakat levesz a lábáról.
A Hyundai i40 szedán szokatlan arányokkal rendelkezik, ugyanis a kabinját amennyire lehet, előretolták, hogy tökéletes, hármas beosztású karosszériát alakíthassanak ki. A motorháztető szokatlanul rövid, viszont szemmértékre pontosan akkora, mint az autó fara a C-oszloptól hátrafelé. Mindez kiegyensúlyozottságot mutat és formásnak láttatja az autót. Azonban nemcsak arányos, hanem szép is az i40 szedán. A fineszes kialakítású első fényszórók és LED-es hátsó lámpák, a gyönyörűen hátrafelé nyúló tető, valamint a kilincsek vonalában futó hangsúlyos karaktervonal szinte ellenállhatatlanná teszik a dél-koreai kocsit. A divatos formának egyetlen hátulütője van, hogy rontja a kilátást, úgyhogy a tolatóradar vagy tolatókamera kötelezően választandó felszerelés az i40-hez.
A szedán mindössze három centiméterrel rövidebb a kombi modellnél (4,74 méter), a szélessége (1,81 méter) és a magassága (1,47 méter) azonban megegyezik vele. A szedán forma sajátosságai miatt a hátsó üléssorban nem olyan nagyvonalú a tér, mint a kombiban, de nem kell megijedni, még a 190 centiméter magas személyek is kényelmesen elférnek itt. Én 186 centiméter magas vagyok, és rendszerint alaposan hátra tolom az ülést. Az i40 szedánban azonban, akárcsak a kombiban, úgy fértem el magam mögött, hogy a térdeim messze nem érintették az első üléstámlát. Elöl pedig kánaán várja az utasokat, kategóriaelső fej-, váll- és lábtérrel. A rendkívül tágas Hyundai i40 a szegmens egyik legjobb utazóautója. A csomagoknak is jut elég hely, a kisméretű csomagtérajtó ugyanis öblös, 503 literes rakodóteret tár fel. Ez egyébként 50 literrel kisebb a kombiénál, de így is jobbak között van.
Ahogy arra a bevezető sorokban is utaltam, a Hyundai i40 bámulatosan jó minőségével és kidolgozásával kiemelkedik a középkategóriából. A dél-koreai (és európai?) mérnökök nagyon odatették magukat és az uralkodó német prémium limuzinok szintjére hozták autójukat. A környezet elképesztően nívós; a szemcsés felületű bőrülések (Premium szinten alapfelszerelés) puhák, terebélyesek és kényelmesek, a műanyagok körös-körül első osztályúak, a bőrkötésű volán és váltószoknya finom tapintású, a fekete zongoralakk és fémutánzatú betétek pedig szintén minőségi kivitelűek. A gombok, kapcsolók működésén is érződik az igényesség, élményszámba megy csak úgy végignyomkodni őket.
Az ergonómiával kapcsolatban sem találni kivetni valót, ugyanis amellett, hogy prímán kézre áll minden, az elegáns műszerfal magasan húzódik és keskeny középkonzol „nő" ki belőle, szabad teret engedve a térdeknek. Ezek után nem lehet kérdés, hogy jól testre szabható-e a vezetőhely – gyakorlatilag bármilyen testalkatú személy megtalálja a számára ideális pozíciót a Hyundaiban. Talán egyetlen olyan dolog van, ami zavarhat egyeseket az autóban, mégpedig a műszerfal világítás erős kék színe, amit nem lehet kellőképpen „lehalkítani".
A Hyundai i40 szedán a külső és belső értékelésben az élen végez, de természetesen nem tökéletes autó. Éppen az erőforrás az, ami árnyalja a róla kialakult pozitív összképet. A Hyundai ugyanis nem kínál 2 literes vagy ennél nagyobb lökettérfogatú turbódízel motort az i40 sorozathoz, a legnagyobb rendelhető gázolajos egység a tesztautót is mozgató, 1,7 literes, 136 lovas hajtómű. Ezt a motort az autóiparban uralkodó leméretezés trendje hívta életre, illetve az egyre szigorodó környezetvédelmi előírásoknak való megfelelés. Mégis, egy némileg nagyobb lökettérfogatú és kicsivel erősebb dízelmotor jobban megfelelne egy üresen másfél tonnás autóhoz. Félreértés ne essék, az 1,7-es aggregát páratlanul kulturáltan és csendesen teszi a dolgát, és a mindennapokban tökéletesen megállja a helyét, ám például nem fogyaszt kevesebbet, mint egy 2-2,2 literes dízelmotor. Mi 6,9 literes átlagot mértünk, ami még automataváltóval is picit soknak tűnik.
Az 1,7 literes dízel körülbelül 2000-es fordulatszámig gyengélkedik, érezhetően nyomaték híján van, csak a középső fordulatszám-tartományban jön meg az ereje. Az i40 szedán 12 másodperc alatt gyorsul fel százra, ami manapság harmatos teljesítmény (kézi váltóval 10,6 szekundum a sprintidő). Ne várjunk tehát kirobbanó dinamikát az autótól, az 1,7-es dízel és a hatgangos automata váltó párosa inkább a stresszmentes autózást részesíti előnyben. A hatfokozatú bolygóműves (tehát nem duplakuplungos) automata szerkezet hosszú áttételekkel operál (130 km/óránál 2300-at forog a főtengely), működése kifinomult. De nem hiba nélküli: olykor indok nélkül tart egy-egy fokozatot, főleg hidegindítás után.
A konkurensek mindegyikénél találni nagyobb és erősebb dízelmotort. De házon belül is lenne megoldás, mégpedig a 2 literes, 184 lovas egység, például az ix35 szabadidő-autóból. Ha a Hyundai bevezetné ezt a motort az i40-ben, rögtön megszűnne a hiányérzetünk. Mert amúgy a Hyundai i40 szedánnak a futóműve és a fékrendszere is remekbe szabott. Jól rugózik, nagy kerekeivel is eltűnteti az úthibákat, kanyarban pedig nem imbolyog, hanem kiegyensúlyozottan, stabilan viselkedik. Összességében egy remek autó, ami egy-két területen követendő például szolgálhat a kategóriában.
A Hyundai i40 kombi és szedán között 250 ezer forint differencia van. Jelenleg a Hyundainál a magánügyfelek részére is félmillió forint flotta kedvezmény jár, így az i40 szedán már 5 840 000 forinttól elvihető. Az 1,7 CRDi erőforrás 115 és 136 lovas kivitelben elérhető, de automata váltó csak a potensebb változattal párosítható. A tesztautó a legfelsőbb, Premium felszereltségű volt (9,24 millió forint dízelmotorral), ára a beépített további extrákkal elérte a 9 635 000 forintot. Ha minden, a márkánál elérhető extrát beleraknánk, 10,78 millió forint lenne a végösszeg.
Végeztem egy kis kutatást és kiderült, hogy a Hyundai ára nem elrugaszkodott. Sejthető volt, hogy egy hasonló szintre felhozott Audi A4, 3-as BMW, Mercedes C-osztály és Volkswagen Passat többe kerül nála, viszont meglepő módon egy Toyota Avensisért is többet kérnek. Igaz, 150 lóerős motorral. A Hyundai középkategóriásával körülbelül egy árban van a Ford Mondeo, a Kia Optima testvérmodell, valamint a 130 lovas dízellel szerelt Opel Insignia. A D-szegmens legjutányosabb árú modellje a Renault Laguna, gyakorlatilag milliókkal olcsóbb a többeiknél.
- Jelleg
- középkategóriás szedán
- Motor
- 1685 cm3
- soros négyhengeres, 16 szelepes, common-rail turbódízel motor
- Teljesítmény, nyomaték
- 102 kW (136 LE) @ 4000 RPM
- 325 Nm @ 2000 RPM
- Fizikai paraméterek
- Hosszúság: 4740 mm
- Szélesség: 1815 mm
- Magasság: 1470 mm
- Tengelytáv: 2770 mm
- Csomagtér: 503 liter
- Menetteljesítmény
- Csúcssebesség: 190 km/h
- Gyorsulás 1-100 km/h: 12 s
- Fogyasztás (város / országút / vegyes):
7,2 / 4,8 / 5,6 l/100 km - Tesztfogyasztás: 6,9 l/100 km
- Árak
- Alapár: 6 640 000 Ft
- Tesztautó ára: 9 635 000 Ft