Négylábúak négy keréken – hogyan utazzunk kedvenceinkkel?
címkék: autópálya, autós iskola, autós nyaralás, biztonság, háziállat, hőség, kutya, nyár, nyaralás, utazás
Bár a 2020-as év sem volt egyszerű számunkra, idén talán még jobban vártuk, hogy végre eljöjjön a nyár és kiszabadulhassunk otthonainkból. Így a szokásosnál is nagyobb izgalommal tervezzük a jól megérdemelt nyaralást, legyen szó belföldi pihenésről vagy akár külföldi kiruccanásról.
Ha imádott négylábú családtagjainkat is magunkkal vinnénk, és nem akarjuk másra bízni a kikapcsolódás idejére, az autós nyaralás a legkézenfekvőbb. Fontos azonban, hogy mielőtt nekivágnánk az útnak, legyünk tisztában az állatokkal való autós utazás főbb alapszabályaival. A flottakezelésben piacvezető LeasePlan összegyűjtött minden fontos tudnivalót ahhoz, hogy utunk biztonságos és élvezetes legyen hű társainkkal.
Blöki a fedélzeten
Az ebek többsége kifejezetten élvezi az autózást, és számos gazdi már kölyökkortól kezdve szoktatja kutyáját az utazáshoz. Persze ez felnőtt négylábúaknál sem lehetetlen küldetés, de érdemes fokozatosan, türelmesen dolgozni a kutyák autóhoz fűződő viszonyának fejlesztésén. Első lépésként az állatnak az álló gépkocsiban kell otthonosan éreznie magát, majd, ha ez megtörtént, jöhetnek a rövid utak és csak ezt követően vállaljunk nagyobb autós kirándulást.
Fő a biztonság
Bármilyen vonzó is az ölünkbe venni kedvencünket, a KRESZ szerint a kutya rakománynak számít, ezért elhelyezése során a közlekedés és az utasok biztonsága az elsődleges szempont. Kutyusunk megfelelő, szabályszerű szállítása természetesen az ő érdekét is szolgálja, hiszen már egy erősebb fékezésnél zúzódásokat szerezhet.
Nagyobb termetű kutyákat fémből vagy műanyagból készült boxban utaztassunk, amelyet stabilan rögzítünk a csomagtartóban. Közepes méretű kutyák számára megbízható megoldást kínál az autós hám: ennek része az utast rögzítő, biztonsági övcsatba kapcsolható szíj, ám ügyeljünk arra, hogy a hámra, és ne a nyakörvre csatoljuk – így az eb gerincét is védjük, ha hirtelen kell a fékre taposnunk. Ha féltjük az ülést, ruházzunk be egy autós védőhuzatra, amely megóvja a hátsó ülést a szőrszálaktól és egyéb szennyeződésektől, további előnye pedig, hogy utazás után könnyen tisztítható. Kisebb méretű kutyusoknak ajánlott a biztonsági autós ülés, amelyet a kiválasztott ülés fej- és háttámlájára kell rögzíteni. Az üléshez öv csatlakozik, amely a kutya hámjához kapcsolva tartja a helyén a benne utazó állatot.
A megfelelő elhelyezés és szállítás mellett azt is tartsuk észben, hogy az utazás előtt pár órával és útközben ne adjunk ételt kutyánknak, nehogy gond legyen a gyomrával.
Kutyameleg van…
Nyáron a nagy hőségben minket is megviselnek a közlekedési dugók és az autópályán kígyózó kocsisorok. A kutyák számára különösen kellemetlenek az ilyen szituációk, ezért az utazás tervezésekor úgy kalkuláljunk, hogy az indulás időpontja lehetőleg ne a legforgalmasabb és legmelegebb időszakra essen, valamint kerüljük a zsúfolt utakat!
Kutyás utazás során mindig a megszokottnál hosszabb menetidővel tervezzünk, 2-3 óránként szüneteket beiktatva az autózásba. Ha megállunk egy autós pihenőben, parkolóban, ne feledkezzünk meg a póráz használatáról, hiszen az ismeretlen zajoktól a kutyus megriadhat és elszaladhat. Ilyenkor gondoskodjunk a folyadékpótlásról, sétáljunk egyet, így kutyánk átmozgathatja magát és elvégezheti a dolgát is.
Az út során a légkondit mértékkel használhatjuk, de ne érje közvetlenül hideg levegő az ebet, a hátsó ablakokra pedig napellenzőt is tanácsos felhelyezni, hogy megóvjuk a direkt napsütéstől bundás barátunkat. És végezetül, az egyik legfontosabb alapszabály: sose hagyjuk kutyánkat őrizetlenül a felforrósodott autóban!
Úton a házitigris
Bár a háziállattal való nyaralás hallatán a többség a kutyákra asszociál, hazánkban is akadnak olyan macskatartó gazdik, akik kedvencükkel utaznak. A macskák általában jobban szeretnek megszokott környezetükben tartózkodni és többnyire stresszként élik meg, ha kimozdítják őket otthonukból, de sok múlik az állat személyiségén és nevelésén is. Kétségkívül nagyobb kihívás, de a kutyákhoz hasonlóan doromboló társainkat is javasolt fiatalkortól szoktatni az utazáshoz, kisebb utakkal kezdve a „kiképzést”.
A doboz nem ellenség
Természetesen bizonyos alapszabályok a macskák szállítására is érvényesek. Esetükben is szükségünk lesz megfelelő szállítókosárra, amit biztonsági övvel rögzíthetünk az autó üléséhez. Sok macska nehezen barátkozik meg a titokzatos hordozóval, ezért már nyaralás előtt szoktassuk hozzá: a szállítóeszközt tartsuk nyitva a szobában, így cicánk magától felfedezheti az új zugot. A közös játékba is beiktathatjuk az utazókosarat, hogy az állat pozitív élményeket kössön hozzá. Ezenkívül macskamentával vagy az állatkereskedésekben és -patikákban kapható feromonspray-vel is kezelhetjük a dobozt, megnyugtatóbbá téve azt a cica számára. Kényelmesebb lehet az utazás, ha egy régi törölközőt vagy plédet is bekészítünk a kosár aljára, ráadásul a textil akkor is kapóra jöhet, ha szőrös barátunk izgalmában véletlenül bepisil – erre az esetre nem árt, ha tartalék pokróccal is számolunk.
Indul a cicamobil
A slusszkulcs elfordítása előtti órákban az esetleges rosszullétek elkerülése érdekében már ne etessük a cicát, és alaposan szellőztessük át a gépkocsit. Az utazás időtartama alatt azonban óvatosan az ablakokkal, a macskák többsége ugyanis érzékeny a huzatra. Az autó hőmérsékletét illetően a kutyás szabályok itt is érvényesek, ahogy az itatás is fontos a nyári kánikulában, hiszen a macskák nehezen hűtik le magukat, és a testük könnyen túlhevül a nagy melegben.
Az utazással járó stresszt mérsékelhetjük, ha beszélünk a kisállathoz, és a szállítóeszközbe ismerős szagokat hordozó dolgokat teszünk – az egyik kedvenc játéka tökéletes lehet erre a célra. Rövidebb utak alkalmával macskánkat nem érdemes kivenni a hordozóból, ám hosszabb utak során a hámhoz szokott macskákat 1-2 óránként kivehetjük a szállítókosárból. Sétáljunk velük egy kicsit kevésbé forgalmas és zajos helyeken, de mivel nagy szabadulóművészek, figyeljünk arra, hogy legyen rajtuk a hám, amikor nyílik az autó ajtaja!
Miután megérkeztünk, hagyjunk időt a cicának, hogy megnyugodjon, felfedezze új birodalmát és ismét teljes biztonságban érezze magát. Ne hagyjuk magára érkezés után a szálláshelyen, maradjunk mellette. Készítsük elő az otthon illatát hordozó megszokott dolgait, a szállítóeszközét pedig vegyük ki az autóból, és tegyük könnyen hozzáférhető helyre, hogy ne szokjon el tőle az állat. Szállásunkon csakis zárt ajtó és ablak mellett engedjük el a macskát a szobában, szellőztetéskor pedig a biztonság kedvéért tegyünk rá macskahámot, nehogy meglógjon egy óvatlan pillanatban.
Legyen szó akár kutyáról, akár macskáról, ha igazán biztosra akarunk menni kedvencünk hollétét illetően a nyaralás alatt, célszerű beszerezni egy GPS-es nyomkövetőt és feltenni rá. Könnyen észrevehető, feltűnő színű tartozékot válasszunk, fekete állatra például piros vagy valamilyen rikító színű hámot tegyünk, és nem árt az sem, ha fényvisszaverő elemekkel van ellátva.