A Red Bull meghatározta az RB21-es kulcsfontosságú tulajdonságát
A Red Bull tanácsadója, Helmut Marko vázolta, mit kell elérnie a csapatnak az RB21-es modellel, hogy javítson esélyein a 2025-ös F1-es szezonban.
Helmut Marko rámutatott, mit kell tennie a Red Bullnak a következő szezonban, hogy megakadályozza autójának „kiegyensúlyozatlanná” válását, ahogyan az RB20 esetében is történt.
Az osztrák szakember szerint a csapatnak szélesebb működési tartományt kell találnia az RB21 számára, mint amit elődje biztosított.
A Red Bull akkor még nem sejtette, hogy egyre szűkebb működési keretet épít be autóiba, amelyeken belül megfelelően tudnak működni. Ezt először a 2023-as Egyesült Államok Nagydíján észlelték, ahogyan Christian Horner csapatfőnök is elmondta.
Ez a hiba végzetesnek bizonyult az előző évben: a Milton Keynes-i csapat nem tudta megvédeni az F1-es konstruktőri bajnoki címét, és a szezon során lemaradt a McLaren és a Ferrari mögött.
„Ennek az autónak szélesebb működési tartományra van szüksége ahhoz, hogy ne váljon azonnal kiegyensúlyozatlanná kisebb hőmérséklet-ingadozások vagy apró technikai változások esetén. Pontosan ezen dolgoznak a mérnökeink” – írta Marko a Speedweek hasábjain.
Az F1 jelenlegi földhatás-alapú korszakában nem elég, ha egy csapat sikeresen növeli az autó leszorítóerejét; meg kell tartania az egyensúlyt a padlólemez alatti földhatás és a hagyományosabb aerodinamika között.
Ha ez nem sikerül, az autó kiegyensúlyozatlanná válik, és időveszteséget okoz a körök során, még akkor is, ha közben növelték a leszorítóerőt.
A Red Bull nincs egyedül ezzel a problémával és a „visszafejlődő” fejlesztésekkel.
A Ferrari kénytelen volt visszavonni a Spanyol Nagydíjon bevezetett fejlesztéseit, míg az Aston Martin az elmúlt 18 hónap során egyre kevésbé vált versenyképessé a frissítések hatására.
A Mercedes eközben eddig nem tudta igazán megérteni a két domináns aerodinamikai erő közötti bonyolult kapcsolatot, ami miatt autói kiszámíthatatlanok és következetlenek maradtak.
Marko kiemelte, hogy bár a Red Bull jelentős leszorítóerőt talált, ez nem feltétlenül eredményezi a hagyományos köridőcsökkenést.
„A 40 pontnyi leszorítóerő jó, de engem és a versenyzőt négy tizedmásodperc az, ami igazán érdekel az időmérőn. Az autó kezelhetőségének kiszámíthatónak kell lennie a versenyző számára, hogy kialakuljon a szükséges bizalom”– tette hozzá a 81 éves szakember.
Fotó és borítókép: Tóth Zsombor/Sport365