Így fertőtlenítsük és tartsuk tisztán az autónkat
címkék: baktérium, fertőtlenítés, koronavírus, tisztán tartás, vírus
Röpke pár nap, hét alatt mindennapi rutinjaink szerves részévé vált a koronavírussal való szembenézés. Mára már azt is tudjuk, nem csak a levegőben, emberről emberre terjed a COVID-19, de a különböző felületeken is életképes maradhat és fertőzhet. Így például az autónk külső és belső felületein egyaránt. De hogyan előzhetjük meg, hogy a kocsink hordozóvá váljon?
„A megelőzés érdekében egyre többen használják napi szinten az autójukat tömegközlekedés helyett – hiszen vannak olyanok, akik sajnos nem tehetik meg, hogy otthonról dolgoznak, és nem járnak be a munkahelyükre. Ezért a személyes higiéné, illetve háztartásunk mellett a gépkocsink tisztán tartására is fokozottan ügyelnünk kell, ugyanis könnyen vírusok hordozójává válhat” – árulta el Markó Zoltán, a Duna Autó Zrt. kereskedelmi és marketingigazgatója. Az óbudai vállalat szakemberei ezért megfogalmaztak pár hasznos tippet, amelyekkel teljesen megtisztíthatjuk autónkat, hogy minimalizáljuk a nem kívánt vírusokat és baktériumokat a felületéről.bakt
A kormánykerék lehet a baktériumok és vírusok melegágya
A jármű legszennyezettebb felülete a kormánykerék. Megdöbbentő, de akár négyszer több baktérium is tenyészhet rajta, mint a nyilvános mosdók WC ülőkéjén, és akár hatszor több mint egy okostelefon képernyőjén. Tisztán tartásához azonban elegendő, ha előbb tiszta vizes ruhával áttöröljük, majd fertőtlenítő kendőt vagy szappanos vizet használunk. A szappannak nem kell alkoholalapúnak vagy antibakteriálisnak lennie, a hagyományos kézszappan, mosogatószer vagy az ezen alapuló, oldatokat tartalmazó autótisztító ugyanolyan hatékony a vírus ellen.
Fontos, hogy a kormány mellett a többi, nagy tapintású felületet is megtisztítsuk autónk belsejében. Így például az infotainment érintőképernyőt, audio kezelőfelületet, váltógombot, irányjelzőt, elektromos ablak, tükör és reteszelő gombokat, valamint a slusszkulcsot vagy az indítógombot. Annak elkerülése érdekében, hogy ezeknek az elemeknek az elektronikus részegységei megsérüljenek, fertőtlenítő törlőkendő használata ajánlott. Az ajtó fogantyúkat és az ablakokat pedig kívül-belül érdemes megtisztíttatni a cseppfertőzés minimalizálására törekedve.
Az autó kulcstartóinak és más festett felületeinek tisztításához az alkohol alapú tisztítószerek helyett hipós oldatot ajánlott használni. A hipó eltávolítja az összes vírusképződést anélkül, hogy megsértené ezeket a platformokat. Általános szabály azonban, hogy el kell kerülni a hipót minden olyan anyagon, amely nem műanyagból készült.
Ne felejtsük el a szöveteket!
Az autó tisztításakor nem szabad figyelmen kívül hagynunk a puha felületeket, például a szőnyegeket, biztonsági öveket, ülések ülő felületét és hátoldalát. Ezen felületek fertőtlenítéséhez használhatunk bőr-, szőnyeg-, illetve kárpittisztítót vagy sampont.
Ezen kívül több fertőtlenítő spray és törlőkendő is hatásos lehet. Mielőtt azonban nekiállnánk az egész autó takarításának, teszteljük le az új tisztítószert egy kicsi, észrevétlen területen. A bőrfelületeket kezelhetjük sminktisztító kendővel, ami hidratáló szereket tartalmaz, de így is fontos az utólagos kondicionálás, hogy elkerüljük a repedéseket.
Gondoljunk gyermekeinkre!
A plüssállatok címkéi egyértelmű kezelési útmutatót nyújthatnak, de a legtöbb gond nélkül mosható gépben, alacsony hőfokon és kisebb centrifugálással. A kemény műanyag játékok viszont hígított hipós oldatban érdemes fertőtleníteni – rajtuk a vírusok ugyanis 2-3 napig is életképesek lehetnek. Arra viszont figyeljünk, hogy soha ne keverjük a hipót és az ammóniaalapú tisztítószereket!
Az újbóli fertőzés megakadályozása
Az újbóli fertőzést csak úgy kerülhetjük el, ha megőrizzük saját egészségünket, tisztán tartjuk autónkat és napi szinten fertőtlenítjük azokat a felületeket, amelyeken rendszeresen tartjuk kezünket.
„Az eldobható kesztyűk viselete erősen ajánlott autótakarítás során is. Egyrészről, mert megóvhatják kezünket az erős tisztítószerektől, másrészt meggátolhatják a vírusok terjedését. Használat után viszont kifelé fordítva vegyük le, és azonnal mossunk kezet. Nem ajánlottak a többszörös használatos kesztyűk, hiszen vírushordozóvá válhatnak, és elterjeszthetik más felületekre is a kórokozókat. Emellett erősen ajánlott az ózonos klímatisztítás, amely a baktériumok és vírusok nagy részét elpusztítja. A teljes fertőtlenítéshez azonban elengedhetetlen a pollenszűrők cseréje is. Nem csak most, a koronavírus terjedésének idején, de általánosan, egészségünk megőrzése érdekében.”
Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)