Kevesebb a baleset az autópályákon
Az autópályákon történő balesetek kiváltó okai között leggyakrabban a figyelmetlen vezetés és a követési távolság be nem tartása szerepel
Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. közleménye szerint 2008 első félévében számottevő mértékben csökkent a balesetek száma az előző év hasonló időszakához képest az ÁAK által kezelt gyorsforgalmi úthálózaton, miközben annak hossza és forgalma is növekedett. A statisztikák és a szakemberek véleménye szerint azonban továbbra is egyértelműen megállapítható, hogy javarészt még mindig súlyos emberi mulasztások állnak a szerencsétlen kimenetelű pályaesemények hátterében.
Az ÁAK Zrt. szakemberei folyamatosan elemzik a társaság kezelésében lévő autópálya-szakaszokon bekövetkező balesetek körülményeit és azok kiváltó okait. Az elmúlt évek során regisztrált pályaesemények értékelése és a közlekedésbiztonsági szakterületen leggyakrabban használt statisztikai mutatók alapján elmondható, hogy az útkategóriák közül az autópályák forgalombiztonsága a legkedvezőbb. A hazai autópályákon gyakorlatilag háromszor kisebb a baleseti kockázat, mint az országos közutakon, ugyanakkor az egyes balesetek átlagosan súlyosabbak, hiszen a forgalom átlagsebessége is lényegesen nagyobb.
Növekvő forgalom, csökkenő baleseti kockázat
Az idei első féléves adatok vizsgálatát követően megállapítható, hogy a társaság kezelésében lévő úthálózat forgalma átlagosan 9,5 százalékkal növekedett, ezzel szemben a balesetek száma 12,2 százalékkal csökkent, ami pozitív változás a megelőző esztendők tendenciájához viszonyítva. A teljes képhez persze az is hozzátartozik, hogy a személyi sérüléses balesetek száma összességében stagnálást mutat. Ennek összetevőit vizsgálva kiderül, hogy a halálos balesetek száma nem változott, a súlyos sérüléssel járó esetek száma viszont 12 százalékkal csökkent, a könnyű sérüléses esetek száma pedig 10,5 százalékkal emelkedett. A személyi sérüléses balesetek előfordulásának tekintetében az egyes útszakaszok eltérő képet mutatnak: míg az M0 (13,6%) és az M1 (32,4%) esetében jelentős csökkenés, addig az M3 (8,9%) és az M7 (21%) vonatkozásában számottevő emelkedés figyelhető meg.
A forgalom nagyságát figyelembe vevő relatív baleseti mutató is a közlekedésbiztonsági helyzet javulását jelzi az ÁAK Zrt. által kezelt gyorsforgalmi úthálózaton. Az adatokból ugyanis kiderül, hogy az 1 millió járműkilométerre jutó személyi sérüléses balesetek száma a 2007 első félévéhez képest 6,3%-kal csökkent. Ezenfelül a szerencsétlen kimenetelű pályaesemények súlyosságát is figyelembe vevő súlyozott relatív baleseti mutató pedig 15,6 százalékos javulást jelez az előző év hasonló időszakához képest.
Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)