SF90 Stradale, a zöld rendszámos Ferrari
Az SF90 Stradale bemutatkozásával új fejezet kezdődik a Ferrari történelmében. Ez az olasz gyártó első hibrid modellje, amelyben egy belsőégésű és három villanymotor dolgozik együtt, s utóbbiak önállóan, károsanyag-kibocsátás nélkül is képesek hajtani a kocsit, akár 25 kilométeren keresztül. Az 1000 lóerős SF90 Stradale minden idők leggyorsabb utcai Ferrarija, de nálunk akár zöld rendszámot is kaphat.
A Ferrari SF90 Stradale egy mérnöki csoda, a legfejlettebb technológiákat házasítja, amelyeket Maranellóban valaha kifejlesztettek és a motorsportban is alkalmaztak. A hipersportgép szíve egy 90 fokos hengerszögű V8-as turbómotor, amelyet ismerhetünk a Ferrari középmotoros modelljeiből. Csakhogy jelen esetben a 4 literesre felfúrt aggregát 780 lóerőt teljesít 7500-as fordulatszámon, amivel kiérdemelte a történelem legerősebb Ferrari V8-asa címet. Literteljesítménye 195 LE/liter, ami a szegmens legmagasabb értéke. Maximális forgatónyomatéka pedig 800 Nm 6000-es fordulatszámon.
A fennmaradó 220 lóerős teljesítményt három villanymotor állítja elő. Kettőt az első tengelyen helyeztek el, míg a harmadik a hátsó tengelyen, a motor és a nyolcfokozatú duplakuplungos váltómű között helyezkedik el. Ez utóbbi egyébként a Formula 1-es autókban alkalmazott MGUK (Motor Generator Unit, Kinetic) egységhez hasonló. A villanymotorokat egy 7,9 kWh-s Li-ion akkumulátor táplálja, amely 25 kilométeres emissziómentes hatótávolságot garantál. Tisztán elektromos üzemmódban a Ferrarinak csak az első tengelye hajtott, s a maximálisan elérhető sebesség ilyenkor 135 km/óra. Érdekesség, hogy a hátramenet kizárólag eDrive módban kapcsolható, a kis sebességű manőverezés tehát mindig villanyos módban történik.
Attól, hogy négy motor van a fedélzeten, a vezetés még nem bonyolultabb, sőt. A sofőrnek elég egyet kiválasztania a négy rendelkezésre álló üzemmód közül és a vezetésre koncentrálnia, a kifinomult vezérlőrendszer minden intéz, menedzseli a V8-as erőforrás, a villanymotorok és az akkumulátor közötti erőátvitelt. A sofőr a volánon elhelyezett eManettino kapcsolóval választhatja ki a négy vezetési üzemmód egyikét. Az eDrive a városközpontokban ideális, hiszen ebben az esetben a benzinmotor nem kapcsol be, csak az elektromos első tengely hajt. Teljesen feltöltött akkumulátorral indulva 25 kilométer is megtehető emissziómentesen. A Hybrid mód az alapértelmezett mód, a vezérlőrendszer dönti el, hogy járatja-e a benzinmotort vagy sem. Mindig a lehető legnagyobb hatékonyságra törekszik.
A harmadik üzemmód a Performance, azaz a teljesítmény beállítás. A belsőégésű motor ilyenkor folyamatosan jár, hiszen a prioritás az akkumulátor töltésén van; az erőnek minden helyzetben azonnal rendelkezésre kell állnia. Az utolsó üzemmód a Qualify, amikor a rendszer eléri a maximális teljesítményét. A villanymotorok leadott teljesítménye 162 kW-ra (220 LE) szökik fel. Állórajtos gyorsulásával új mércét állít fel az autó: nulláról százra 2,5, nulláról kétszázra 6,7 másodperc alatt katapultál, így a Bugatti Chironnal áll egy szinten. A csúcssebesség 340 km/óra.
A legújabb Ferrariban egy áttervezett, nyolcsebességes, olajfürdős duplakuplungos váltómű dolgozik, amely az új áttételezésének és a javított hatékonyságának köszönhetően városi és autópályás vezetésnél 8 százalékkal mérsékeli a fogyasztást. Az eggyel több fokozat és az 1200 Nm-re növelt nyomatékhatár ellenére a váltómű 7 kilogrammal könnyebb, mint a korábbi hétgangos szerkezet.
Az SF90 Stradale az első összkerékhajtással szerelt Ferrari, ami ekkora teljesítménynél már indokolt volt. Az első tengelyre szerelt két villanymotor egyenként is szabályozni tudja a kerekekre irányuló nyomatékot, kiterjesztve a nyomatékvektor-szabályozási koncepciót. Az elektronikus tapadásvezérlés máskülönben a vezetési körülményeknek és a tapadási feltételeknek megfelelően mind a négy keréknél szabályozza a nyomatékot. A fékezési nyomaték is megoszlik a hidraulikus rendszer és a villanymotorok között; a Ferrari lassításnál és fékezésnél képes a mozgási energia visszanyerésére. Bámulatos a fékezési teljesítmény, az SF90 Stradale 100 km/órás sebességről 29,5 méter alatt állóra fékez.
A hibrid rendszer 270 kilogrammos plusz tömeget jelentett, de a mérnököknek mégis sikerült 1,6 tonna alatt tartani az autó tömegét (1570 kg). Az SF90 Stradale számára teljesen új vázat és karosszériát szerkesztettek, amire jellemző a vegyes anyaghasználat. Elképesztően könnyű és merev karosszériát sikerült megalkotni, amely 20 százalékkal magasabb hajlító szilárdságú és 40 százalékkal magasabb torziós merevségű a korábbi platformoknál. A karosszéria aerodinamikai hatékonysága is kiemelkedő. 250 km/óránál az SF90 Stradale 390 kilogrammnyi leszorítóerőt termel.
Érdemes néhány szót ejteni az utastérről is, amely digitális koncepciójával új irányt jelöl ki a márkánál. A fő műszeregység most első ízben teljesen digitális, gyakorlatilag egy darab, 16 col átlójú nagyfelbontású kijelző. Szélvédő kijelző is van, a kormánykeréken pedig érintésérzékeny felületeket helyeztek el. A sofőr rengeteg mindent tud a kormányról vezérelni, és ide kerültek a fényszórók, az ablaktörlők, az irányjelzők és a vezetési üzemmódok vezérlőgombjai is.
A Ferrari ügyfelei kétféle kivitelben rendelhetik meg az SF90 Stradalét. A sztenderd mellett választhatnak egy még sportosabb orientációjú modellt, jelen esetben az Assetto Fioranót. Ebben a csomagban többek között speciális Multimatic gátlók, extra könnyű karosszéria és berendezési elemek, titánium rugók és kipufogórendszer, nagyméretű karbon hátsó szárny és Michelin Pilot Sport Cup2 gumiabroncsok találhatók meg.