Viharkár esetén is térít a biztosító
Az idei nyár bővelkedik viharokban, kiadós esőzésekben, amelyek nem csupán a vakációt vagy a hétvégi programot tehetik tönkre, hanem az autókban is kárt okozhatnak. Az elmúlt hónapban számtalan esetben történt fakidőlés, a villámcsapás sem volt ritka, illetve sokszor a kocsik a hömpölygő áradatban tengelyig merülve araszoltak az utakon. A szélsőséges meteorológiai viszonyok miatt egyre több autóban keletkezik kisebb-nagyobb sérülés, amelyek kijavítása horribilis összegekbe kerülhet. A biztosítási statisztikák szerint tavaly, az elemi-és töréskárokat is magába foglaló gépjármű átlagkár elérte a 300 000 forintot.
Alaposan ráijesztett a hirtelen támadt felhőszakadás arra a vezetőre, aki prémium márkás autójával szeretett volna eljutni egy mátrai kistelepülésre augusztus 6-án. Útközben érte a vihar és olyan szerencsétlenül járt, hogy a villám belecsapott a járművébe. Szerencsére az utasoknak nem esett baja, a motor sem gyulladt ki, viszont az összes gyári kábel eléget. Jelentős kár keletkezett. A tulajdonos korábban nem kötött cascót, emiatt a borsos áron cserélendő alkatrészeket saját zsebből kellett finanszíroznia. „Sokan még ma sem tudják, hogy a casco-biztosítással az elemi károk megtéríthetőek. Ezeket sajnos bárki, bárhol, bármikor elszenvedheti. Nem függ a kocsik állapotától, vagy a vezetési képességtől, hogy a vihar milyen pusztítást végez az autóban. Csak jön, lecsap, és máris megvan a baj.”
A jégverés a legjellemzőbb káresemény ebben a kategóriában, de sajnos egyre több olyan esettel is találkozunk, amikor víz önti el az autót, vagy a feltámadt szél nagy erővel nehéz tárgyakat vág neki a járműveknek. Fontos tudni, hogy ezeket mind-mind megtérítik a biztosítók, ha van az autóra casco.” – hangsúlyozta Dr. Vass Gábor, a PBA Praeventio Zrt. szakmai vezetője. Azért is hasznos a casco, mert ennek birtokában nem kell egy pillanatig sem a felelőst keresni – például kidőlt fa esetén az önkormányzattal egyeztetni –, mert ezt a biztosítótársaság utólag elvégzi, miután a kárt megtérítette felénk. Károsultként az a legfontosabb, hogy jelentsük mielőbb a történteket a biztosítónak és ajánlott még fotókat készíteni, tanúkkal alátámasztva dokumentálni a sérüléseket az ügyintézéshez.
Dr. Vass Gábor ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy alaposan szemügyre kell venni a biztosítók termékeit a megfelelő casco kiválasztásához. A vállalt önrészt mindenki szabadon választja meg a kínálatból, de érdemes összehasonlítani az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokat, illetve a fizetendő díjat korántsem ajánlott a legfőbb kiválasztási szempontnak tekinteni az ajánlatok rangsorolásakor.
A szélsőséges éghajlati viszonyok ellen a biztosítás megkötése mellett védekezhetünk azzal is, hogy ha az időjárás-előrejelzést figyelve nem parkolunk fás területen, amikor kiadós esőzést jósolnak. Szintén hasznos lehet, ha útközben ér el minket a vihar, akkor az előre bekészített pokrócokat ráterítjük megállás után az autónkra, hogy a jég ne okozzon kárt a karosszériában és az üvegfelületeken. Szűnni nem akaró, a látási viszonyokat korlátozó esőzéskor célszerű parkolóba, pihenőbe leállni, vagy ha erre nincs mód, akkor végső esetben a leállósávba lehúzódni. Ha pedig vízben áll az autónk, akkor először toljuk, vagy húzassuk ki onnan a kocsit, és csak utána, ha megszáradt indítsuk be – javasolja a biztosítási szakember.
Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)