/*Impresszum blokkolas*/ /*Impresszum blokkolas*/
Cikk nyomtatása | Hozzászólások (0) |
| Több

Új technológiák a balesetmentes vezetésért

2014. december 16. 18:30   |   Autoblog
címkék:  

A BMW a 2014-es Las Vegas-i Szórakoztató Elektronika Kiállításon (CES, január 6-9.) csúcstechnológiás szenzorokból és érzékelőkből álló technológiát mutat be, amely a teljesen balesetmentes vezetés lehetőségét is megadja. Az új technológiával felszerelt BMW i3 tanulmány akár teljesen automatizált üzemmódban, sofőr nélkül is üzemelhet.

360 fokos ütközés-elkerülő rendszer

A 360 fokos ütközés-elkerülő rendszer pontosan felismeri a jármű helyzetét és környezetét. Négy fejlett lézer szkenner rögzíti minden pillanatban a jármű teljes környezetét, miközben magabiztosan azonosítja az olyan akadályokat is, mint például az oszlopok egy többszintes parkolóházban. Ha a jármű túl gyorsan közeledik a falhoz vagy egy oszlophoz, a rendszer automatikusan fékez, elkerülve ezzel az ütközés veszélyét. A technológia centiméteres pontossággal parkolja le a járművet. Ha a sofőr kormányzással kikerüli az oszlopot vagy irányt változtat, a rendszer automatikusan oldja a fékeket. Az úttörő fejlesztés nagyban enyhíti a sofőrre háruló terheket olyan környezetben, mint például egy rossz látási viszonyokat tartogató parkolóház, miközben tovább növeli a járművezetés biztonságát és kényelmét. A sofőr a tanulmány manővereit bármikor felülbírálhatja.

Teljesen automatizált parkolás a parkolóházban

A BMW i3 tanulmányautó teljesen automatizált parkolást nyújtó Remote Valet Parking Assistant rendszere a lézer szkennerek és az épület digitális tervrajzának információit egyesíti, például egy többszintes parkolóház esetében. Ha a sofőr okos karórájával aktiválja a jármű automatizált parkoló rendszerét, a technológia magától megkeresi a beállóhelyet, függetlenül attól, hogy az melyik szinten van, majd be is parkolja a járművet, miközben a sofőr az ügyeit intézi. A Remote Valet Parking Assistant felismeri a környezet és a parkolóhely szerkezeti jellemzőit és megbízhatóan kikerüli az olyan váratlan akadályokat is, mint például a szabálytalanul parkoló járművek. Amint a BMW i3 magától beállt a kijelölt parkolóhelyre, az autó lezárja az ajtókat és türelmesen vár a sofőr – okos karórán keresztül, akár hangutasítással történő – hívására. A teljesen automatizált technológia ezután kiszámolja a vezető érkezésének helyét és idejét, majd pontosan az adott időre megérkezik a kívánt találkozópontra.

Navigáció GPS jelek nélkül

Az autó érzékelőitől kapott információk és a digitális tervrajzok egyesítésével a BMW-nek sikerült elérnie a jármű teljesen automatizált irányítását. Mindez lehetővé teszi a GPS jelek mellőzését, amelyek egy többszintes parkolóházban egyáltalán nem pontosak. A lézer szenzorok mellett a tanulmányautót okos, információ-értelmező egységekkel is felszerelték, amelyeknek köszönhetően a jármű pontosan meghatározza a helyzetét a parkolóban, tökéletes részletességgel látja a környezetét és teljesen függetlenül, automatizálva irányítja önmagát. Éppen ezért nincs szükség például arra, hogy a parkolókat összetett infrastruktúrával lássák el annak érdekében, hogy a járművek biztonságosan tájékozódhassanak és mozoghassanak az érintett területen.

Hosszú távú rekord az automatizált járművezetésben

A BMW Csoport már 2009 októberében, egy nagymértékben automatizált tanulmány képében bemutatta az önmagát vezető autó előfutárát a Nürburgringen. Később a jármű Laguna Seca, Zandvoort és Valencia aszfaltcsíkjain, majd a Hockenheimringen és a Lausitzringen is bizonyította páratlan teljesítményét. A versenypályás tesztek extrém körülményei között a mérnökök rengeteg gyakorlati ismeretre tettek szert az önmagát monitorozó és vezető járműtechnológia fejlesztése terén.

A BMW Emergency Stop Assistant névre keresztelt tanulmány-technológia eközben újabb fontos eredményeket ért el: ha a járművezető valamilyen egészségi okból kifolyólag – például szívroham következtében – elveszíti uralmát a gépkocsi felett, a jármű ezt érzékeli és automatizált üzemmódba kapcsol, majd biztonságosan az út szélére vezeti az autót, ahol azonnal segélyhívást kezdeményez.

2011 közepén a BMW Group egyik tanulmányautója Münchentől egészen Nürnbergig vezetett végig az A9-es autópályán, a sofőr teljes beavatkozása nélkül. Időközben ezt a tanulmányt még tovább fejlesztették. A jármű fékező, gyorsító és előzési manőverekre is képes, teljesen önállóan. A műveleteket a pillanatnyi forgalmi szituációkhoz alkalmazkodva végzi a rendszer, az autópályákon érvényes 0 és 130 km/óra közti sebességtartományban. A mérnökök eddig több mint 20 000 tesztkilométert tettek meg a tanulmánnyal.

A járműautomatizálás különböző szintjei

A vezetést támogató rendszerek nagymértékben növelik a járművezetés biztonságát és kényelmét a forgalomban, jóllehet, a támogatás mértéke változtatható. Az egyes járműfunkciók teljesen automatának tekinthetők, ha nincs szükségük a sofőr folyamatosan ellenőrző figyelmére, miközben egyes forgalmi szituációk esetében arra sincs szükségük, hogy a sofőr a járműben üljön – mint például a teljesen automatizált Remote Valet Parking Assistant rendszernél. A teljesen automatizált járműtechnológiák előfutárai a nagymértékben automatizált rendszerek, amelyek nem igénylik a sofőr állandó figyelmét. A kormánymű, a fékrendszer, a motor és a váltó összehangolt vezérlésével átveszik a jármű hosszanti és oldalirányú vezérlését, ha a vezető úgy kívánja.

A teljesen automatizált technológiákkal ellentétben a részben automatizált rendszerek ugyan szintén képesek átvenni a jármű hosszanti és oldalirányú mozgatását (például a torlódást figyelő vezetést támogató rendszer), de szükségük van a sofőr állandó figyelmére is. A jelenleg elérhető vezetést támogató rendszerek nagy része arra szolgál, hogy megkönnyítse a sofőr dolgát és segítséget nyújtson egyes forgalmi helyzetekben.


Hozzászólások Szóljon Ön is hozzá

Hozzászólás küldése

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Még nem érkezett hozzászólás.

*/