Újraindul a motoros mentőszolgálat
A magyarországi gyorsforgalmi úthálózat meghatározott szakaszain április 15.-től október 31.-ig ismét motoros mentőegységek teljesítenek szolgálatot.
A 2006-os és 2007-es esztendő kedvező tapasztalataiból kiindulva az Országos Mentőszolgálat és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. 2008. április 15.-től ismét elindítja az autópályák mellett működő motoros mentőszolgálatát.
Az Országos Mentőszolgálat és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. együttműködésének eredményeként a magyarországi gyorsforgalmi úthálózat meghatározott szakaszain április 15.-től október 31.-ig ismét motoros mentőegységek teljesítenek szolgálatot. 2006-ban és 2007-ben májustól októberig már működött hasonló szolgálat, és a kedvező tapasztalatok alapján a két szervezet úgy döntött, hogy idén ismét együttműködési megállapodást kötnek a feladat közös elvégzésére. A két fél közötti feladatmegosztás értelmében az ÁAK Zrt. finanszírozza a járműveket és a felszerelést, valamint biztosítja a telephelyet (Szigetszentmiklósi és Gödöllői Mérnökség), az Országos Mentőszolgálat pedig mentőorvosokról és azok bérezéséről gondoskodik.
A sürgősségi betegellátás rendszerébe jól integrálható szolgáltatás módot ad a szükségleteknek megfelelő mentőerők hatékony alkalmazására, illetve arra, hogy a mentőmotorok ellátási körzetén belül a mentőorvos a lehető leggyorsabban jusson el a baleset helyszínére. A megállapodás szerint április 15.-től egy-egy motoros mentő kezdi meg szolgálatát az M3-as autópályán Gödöllő és az M0-ás autóúton Szigetszentmiklós térségében. Az ügyelet reggel 08:00-tól este 20:00-ig tart majd, és az említett szakaszok 50 km-es körzetére terjed ki. A motoros mentők telephelye a Gödöllői és Szigetszentmiklósi Autópálya Mérnökség lesz.
A nagyteljesítményű motorral (Yamaha FJR), megkülönböztető jelzéssel és korszerű életmentő felszereléssel ellátott mentőorvosok először 2005 augusztusában a Balaton déli partján, Balatonlelle körzetében kezdték meg szolgálatukat. Ennek az életmentési formának az előnye, hogy a kétkerekűek segítségével a mentőorvosok nagy forgalomban, akár dugókban is rövid időn belül a helyszínre érkezhetnek, így valóban sürgősségi ellátásban részesíthetik a balesetek sérültjeit. Motoros mentőszolgálatok működésére számos külföldi példa létezik, így többek között hasonló egységek nyújtanak segítséget Anglia, Hollandia, Németország és Thaiföld országútjain.
Az 1300 cm3 Yamaha FJR típusú motorkerékpár 145 lóerős teljesítményével, egyedi külsejével, megkülönböztető hang és fényjelzésével kiválóan szolgálja életmentő feladatát. A motoros mentőorvosok korszerű felszerelésük (gyógyszerek, kötszerek, infúziók, EKG, defibrillátor, stb.) segítségével lényegében a rohamkocsik szintjén biztosítják a sürgősségi beavatkozások tárgyi és szakmai feltételeit.
Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)