Gyártásba kerül az egyliteres Volkswagen
A Volkswagen XL1 0,9 literes üzemanyag-fogyasztásával a világ legtakarékosabb sorozatgyártású autója lesz. Hálózatról tölthető (plug-in) hibrid hajtásrendszerének köszönhetően a kétüléses modell akár 50 kilométer hatótávot is kínál tisztán elektromos hajtással, így helyi viszonylatban gyakorlatilag károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedhet.
Az XL1 az ideális sportautó-építés iskolájának megtestesítője: csekély saját tömeg (795 kilogramm), kiváló aerodinamikai adottságok (cw=0,189) és alacsonyan elhelyezkedő tömegközéppont (1153 milliméter teljes külső magasság). Az XL1 számára így mindössze 8,4 lóerős teljesítmény is elegendő, hogy sík úton 100 km/óra állandó tempóval haladhasson. Tisztán elektromos üzemmódjában a Volkswagen XL1 csupán nem egész 0,1 kWh energiával is több mint egy kilométert tehet meg.
A high-tech könnyűszerkezetes építés, a tökéletes aerodinamika és a hálózatról tölthető (plug-in) hibrid hajtásrendszer fejlett kombinációja révén vált lehetővé, hogy az új Volkswagen XL1 átlagosan mindössze 21 gramm széndioxidot bocsájt ki kilométerenként. A hibrid rendszer egy kéthengeres TDI-erőforrásból (48 LE), egy villanymotorból (27 LE), egy hétfokozatú, kettős tengelykapcsolós sebességváltóból (DSG) és egy korszerű lítium-ion akkumulátorból épül fel. A szükség esetén akár 160 km/óráig is gyorsítható XL1 álló helyzetből 12,7 másodperc alatt éri el a százas tempót. A 100 kilométerenként mindössze 0,9 literes átlagfogyasztás olyan mindeddig elérhetetlen csúcsteljesítmény, amellyel a Volkswagen valósággal újraértelmezi az autógyártás számára a „műszakilag megvalósítható” fogalmát. Persze, hogy a gyakorlatban a fogyasztás valóban 1 liter körül alakul-e, arról majd az első tesztek adnak bizonyosságot.
Koncepcióját tekintve az XL1 valójában már a harmadik fejlesztési lépcsőt képviseli a Volkswagen „egyliteres autó” stratégiájában. Prof. Dr. Ferdinand Piëch, ma a Volkswagen AG felügyelő bizottságának elnöke, még az ezredfordulón tűzte ki célul egy teljes értékű, a mindennapokban is jól használható, s mindössze egy liter üzemanyag-fogyasztású autó sorozatgyártásra éretté fejlesztésének vízióját. A kétüléses XL1 formájában mára e vízió valósággá vált. Az XL1 extrém gazdaságossága ellenére, a karosszéria a mindennapok során is lényegesen jobban használható konstrukció, mint a két előd prototípusé. Míg ugyanis a vezető és utasa mind a 2002-es autóban, mind pedig a 2009-ben bemutatott L1 modellben a kedvező aerodinamikai tulajdonságok szolgálatában csak egymás mögött ülhetett, az új XL1 utasterében már enyhén eltolva, egymás mellett foglalhat helyet.
Az XL1 hosszúsága 3888, szélessége 1665, míg magassága csupán 1153 milliméter – eléggé extrém értékek megszokott személyautó-mértékkel mérve. Összehasonlításképpen: egy aktuális Polo hasonló hosszúság (3970 mm) és szélesség (1682 mm) mellett jóval magasabb (1462 mm) nála, de még a legújabb Porsche Boxster is 129 milliméterrel magasabb (1282 mm), mint az XL1. Ennek megfelelően látványos az XL1 megjelenése is – a jövő autója, a mának építve.